Dla uczniów

Turystyka

Wystawa „Oikos – dom życia”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Karola Wojtyły w Rumi przygotowali wirtualną wystawę przyrodniczą. Dzieci dostosowując się do ograniczeń związanych z epidemią zdołały wykonać eksponaty z materiałów, które były dostępne w domach w czasie wzmożonych ograniczeń.

Zapraszamy na wystawę wszystkich sympatyków przyrody!

 

Wystawa dostępna tu: http://wystawa-przyrodnicza.herokuapp.com/

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


"ABY NAPRZÓD ZNALI SWÓJ KRAJ, POTEM SĄSIEDZKIE, BLISKIE"


Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "Włóczykij" działa od 1991 roku, a powołane zostało przez panią Marię Tomczyk- Kaszubę, która była jednocześnie jego pierwszą opiekunką. Prezesurę objął wówczas uczeń - Jan Chlebowski, następnie Ewa Osipiuk, Paulina Zych, Roman Jałoza, Kacper Naczk i ponownie Roman Jałoza. Obecnie funkcję tę pełni Jan Zych. Opiekę sprawuje liczne grono nauczycieli: Danuta Sosnowska, Iwona Gniewkowska, Małgorzata Radek, Beata Nowak, Anna Krawczak, Kornelia Nowicka - Bielecka i Joanna Kuźba. Dzięki swojemu zaangażowaniu wnoszą ogromny wkład w rozwój krajoznawstwa i turystyki w środowisku młodzieży szkolnej. Praca SKKT stanowi istotny wkład w realizację programu wychowawczego szkoły oraz planu pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, szczególnie w części dotyczącej wychowania patriotycznego.

   Oferta koła turystycznego skierowana jest do wszystkich uczniów Gimnazjum nr 4, absolwentów oraz sympatyków. W szczególny sposób w pracę koła angażują się uczniowie klas o zainteresowaniach turystycznych. Realizują oni program przedmiotu TURYSTYKA, który umożliwia im kompleksowe poznanie kraju, jego przeszłości i teraźniejszości. W trakcie zajęć terenowych zespół nauczycieli turystyki na czele z panią Danutą Sosnowską realizuje cykl wycieczek poznawczo-edukacyjnych. Uczestnictwo w tych zajęciach zwanych fakultetami, pogłębia i integruje wiedzę teoretyczną z różnych przedmiotów, a szczególności z geografii, biologii, historii i turystyki. Prowadzone zajęcia rozbudzają zainteresowania krajoznawcze uczniów, kształtują wrażliwość na przyrodę i umiejętność obcowania z nią oraz lepiej integrują ich z klasą i powodują zacieśnienie więzi koleżeńskich.

   Do cyklicznych imprez najdłużej organizowanych przez koło należą: rajdy ścieżkami TPK ( od 1993 roku), zimowiska (od 1992 roku), wyjazdy na Ogólnopolski Zlot Młodzieży w Palmirach (od 1994 roku), wyjazdy wakacyjne z cyklu "Pożyteczne wakacje" i "Malowanie Szlaków". W ostatnich latach naszym znakiem rozpoznawczym stały się rajdy fabularyzowane.


RAJD ŚCIEŻKAMI TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO
    Każdego roku we wrześniu odbywa się Rajd Ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W 2013 roku odbył się Jubileuszowy XX Rajd TPK organizowany przez zespół nauczycieli Gimnazjum 4 oraz członków SKKT. Impreza skierowana jest do uczniów wszystkich rumskich szkół gimnazjalnych i podstawowych a także zaprzyjaźnionych szkół z Wejherowa. Celem wyprawy jest zwrócenie uwagi na walory krajoznawczo-przyrodnicze TPK. Jest to również wydarzenie integrujące młodzież różnych szkół, zachęcające do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Po dotarciu na pole biwakowe w Starej Pile na uczestników rajdu czeka gorąca herbata i bigos z bułką, a także porcja kolejnych zadań do wykonania. Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe plakietki i słodycze, a najlepszym drużynom w konkursie przyznawane są nagrody i dyplomy.

więcej zdjęć:
XX Jubileuszowy Rajd Ściezkami Trojmiejskiego Parku Krajobrazowego
XVIII Rajd Sciezkami TPK


FABULARYZOWANE RAJDY NOCNE
    Od 14 lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wyjątkowych zimowych rajdach, które odbywają się w marcu pod osłoną nocy. Myśl organizowania takich ekstremalnych eskapad dla uczniów zrodziła się w Gimnazjum nr 4, ale obecnie rajdy organizują członkowie bratniego Stowarzyszenia Miłośników Turystyki "Włóczykij" wraz z absolwentami zrzeszonymi w SKKT "Włóczykij" przy współpracy grupy pedagogów zajmujących się turystyką w Rumi i innych zaprzyjaźnionych osób (łącznie ok. 100 osób) - wszyscy pracują na zasadzie wolontariatu.
    Organizatorzy tworzą fabułę i wcielają się w postacie mające swoje pierwowzory w historii. Wykorzystują autentyczne wydarzenia historyczne i na ich bazie konstruują grę. Dbają o zachowanie wierności zarówno, jeśli chodzi o dzieje, jak i stroje oraz całą scenografię. Pomimo jednego scenariusza zawsze przewiduje się różne rozwiązania występujących na trasie problemów, co powoduje, iż w rzeczywistości każda grupa odgrywa nieco inny scenariusz. Naszym celem jest, aby każdy element Rajdu był przygotowany w sposób perfekcyjny, w związku z tym już od lata wiele osób rozpoczyna pracę nad tym, aby następnej zimy dzieci mogły na jedną noc przenieść się w inną epokę, teren i wcielić się w postać charakterystyczną dla tejże rzeczywistości. Wśród pośpiechu, trosk i problemów, na jakie napotykamy codziennie, ponad sto osób poświęca swój czas, energię i pieniądze, by całkowicie bezinteresownie przygotować zabawę edukacyjną dla dzieci - jest to wartość, której nie da się przecenić.
    Akcja rajdu przenosi uczestników w wybrane miejsce i czas historyczny. W 2013 roku dzieci wcieliły się w role członków Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ i odwiedziły XIX-wieczną Alaskę. W obecnym roku szkolnym fabuła rajdu związana była z powstaniem wielkopolskim 1806. Na trasie można było spotkać najważniejsze postaci tego okresu.
    Taka impreza to autentyczna żywa lekcja historii.


RAJDY FABULARYZOWANE ŚWIAT BAJEK

    Współorganizujemy również rajdy dla najmłodszych uczestników. Uczniowie klas turystycznych i absolwenci naszego gimnazjum uczestniczą w planowaniu punktów, odgrywają scenki fabularyzowane według wcześniej przygotowanego scenariusza, tworzą scenografię, rekwizyty, prowadzą grupy uczestników. Dotychczas zrealizowaliśmy "Bolka i Lolka", "Królewnę Śnieżkę", "Smerfy", "Muminki" w 2012 i "Czerwonego Kapturka" w 2013 roku.

    Niedawno włączyliśmy się do organizacji wersji zimowych cyklu "ŚWIAT BAJEK" a były to "Królowa Śniegu", "Fifi Niezapominajka zapomniała" oraz "Wyzwolić Narnię", w którym uczestniczyło na punktach ponad 50 naszych uczniów i absolwentów.


RAJDY FABULARYZOWANE PRZYGODA

    Od 2011 roku, wspólnie ze Stowarzyszeniem i SKKT organizujemy rajdy z cyklu "PRZYGODA". Są to imprezy adresowane do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Dotychczas zaproponowaliśmy tym ambitnym uczestnikom: poszukiwanie skarbu Indiana Jonesa podczas rajdu "Młody Indiana Jones", gdzie młodzieży towarzyszył wnuk podróżnika; przygody w duchu górskich podań i legend z "Janosikiem" w tle oraz najeżone niebezpieczeństwami spotkanie z Krwawym Alfem i jego ludźmi w rajdzie "Piraci". Hitem 2013 roku był rajd "w 80 dni dookoła świata". Zawsze proponujemy uczestnikom stosowne do fabuły poczęstunki, a największą atrakcją są zwykle nasze pieczone na ogniu "gady".

więcej zdjęć:
Rajd Fabularyzowany Piraci 25 Czerwca 2012
Fabularyzowany Rajd W Poszukiwaniu Janosika


RAJDY ORGANIZOWANE PRZEZ KLASY TURYSTYCZNE

    Uczniowie klas turystycznych są pomysłodawcami i organizatorami rajdów dla uczniów innych rumskich szkół. Od wielu lat tworzymy prozdrowotne rajdy dla SP 10 i Gimnazjum nr 2. Są to rajdy edukacyjne, a najczęściej realizowane zadania dotyczą pierwszej pomocy, zdrowego odżywiania, uzależnień i promowania aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Tradycją też stały się rajdy fabularyzowane dla uczniów klas VI organizowane w ramach Dnia Otwartego naszej szkoły. W tym roku tematem byli "Indianie i Kowboje", a w poprzednim ogromną popularnością cieszył się rajd "W poszukiwaniu Janosika". Do realizacji tych rajdów bardzo często włączają się rodzice naszych uczniów. Dzięki ich pomocy i wsparciu możliwe jest jeszcze lepsze przygotowanie tych imprez.


KONKURSY KRAJOZNAWCZE

    Uczniowie klas turystycznych biorą udział od wielu lat w konkursach krajoznawczych odnosząc znaczne sukcesy w etapach wojewódzkich oraz ogólnopolskich. Celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania Ziemi Ojczystej, promowanie Małych Ojczyzn, dziedzictwa narodowego oraz osiągnięć czasów współczesnych. Tematem prac są ulubione ścieżki i miejsca bogate krajoznawczo i kulturowo, tradycje rodzinne oraz regionalne. Poprzez udział młodzież doskonali umiejętność dokumentowania poznawanych obiektów przy pomocy fotografii, rysunku, nagrań dźwiękowych, filmowych.


TURNIEJE TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZE

    Od 13 lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w corocznym Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Krajoznawczym organizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze. Pierwszy raz w Finale Centralnym reprezentowała nas drużyna w składzie: P. Zych, D. Opanowicz oraz B. Sławianowski - było to w 2001 roku. Od tamtej pory Rumia stała się prawdziwym zagłębiem młodych turystów. W uznaniu dla naszego zaangażowania przyznano nam organizację etapu wojewódzkiego w 2006 i 2014, a także Finału Centralnego XXXIX OMTTK w Gdańsku w 2012 roku, gdzie nieocenioną pomocą wykazali się nasi absolwenci - Organizatorzy Turystyki. Największym sukcesem było zajęcie IV miejsca w Finale Centralnym w Kielcach drużyny reprezentującej nasze gimnazjum w składzie: Michalina Kantecka, Janek Zych i Mateusz Milewski oraz w 2013 na finale Centralnym w Elblągu drużyna SKKT "Włóczykij" reprezentująca szkoły ponadgimnazjalne w składzie: Michalina Kantecka, Justyna Kuźba i Radek Cirocki zajęła III miejsce.


WYCIECZKI KRAJOZNAWCZE

    Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wielu wycieczkach krajoznawczych. Organizowane są wycieczki pozwalające poznać najbliższą okolicę: Gdańsk, Puck, Jar Raduni, Bory Tucholskie, Słowiński Park Narodowy, Mierzeję Wiślaną. Corocznie organizowane są wycieczki w polskie góry: Karkonosze, Beskidy, Gorce, Pieniny, Bieszczady i Góry Świętokrzyskie. W czasie wycieczek uczniowie poznają historię, walory przyrodnicze i krajoznawcze odwiedzanych miejsc, uczą się jak korzystać z mapy, kompasu, współpracy w grupie oraz udzielania pierwszej pomocy i poznają elementy terenoznawstwa.


IMPREZY NA ORIENTACJĘ

    Organizowane i współorganizowane w ostatnim czasie przez SKKT imprezy na orientację stanowią bardzo ciekawą ofertę spędzenia wolnego czasu, będącą alternatywą dla wielu najczęściej mało wartościowych programów telewizyjnych czy nawet dla alkoholu i narkotyków.

    To nie koniec naszej działalności i aktywności. Uczestniczymy
w Zlotach SKKT, Młodzieżowych Sesjach Krajoznawczych, imprezach turystyki kwalifikowanej, rajdach, złazach ...zdobywamy odznaki turystyki kwalifikowanej a także odznaki krajoznawcze, regionalne i ogólnopolskie... cały czas szkolimy się, zdobywamy uprawnienia kadry PTTK - Organizatorów Turystyki, Przodowników Turystyki Pieszej, Znakarzy Szlaków Turystycznych, Instruktorów Krajoznawstwa Regionu, Instruktorów Ochrony Przyrody, Organizatorów Imprez na Orientację.

    Jesteśmy pewni, że pracując w ten sposób umożliwiamy wszystkim uczniom poznanie swojego kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji oraz zabytków kultury. Udział młodzieży w tak wielu imprezach turystycznych i krajoznawczych, które w większości mają miejsce na terenie Rumi i terenach do niej przyległych to najlepsza okazja do ukazywania bogatej historii i dorobku kulturalnego naszej "Małej Ojczyzny".